آموزشآموزش عروسک سازیتزئینات اتاق کودک

آموزش ساخت عروسک نمدی طرح کُنده درخت و قارچ سمی

آموزش ساخت عروسک نمدی طرح کُنده درخت و قارچ سمی

 

آموزش ساخت عروسک نمدی طرح کُنده درخت و قارچ سمی

امروز میخوایم ساخت یکی دیگه از عروسکهای نمدی زیبا رو بهتون آموزش بدیم. میتونید از این کنده درخت زیبا بعنوان اسباب بازی بچه، تزئین اتاق بچه و یا جاسوزنی استفاده کنید. این کار هم مثل بقیه ی کارهای نمدی با الگوی دقیق و ساده همراهه و فقط کافیه از الگو پرینت بگیرین. با ما همراه باشین تا ساخت این تنه درخت مهربون رو یاد بگیرین.

این آموزش اختصاصی وب کیدز است و کپی برداری اکیداً ممنوع است…

برای دیدن ادامه کار به ادامه مطلب برید…

وسائل مورد نیاز :

الگو (از اینجا دانلود کنید)

پارچه نمدی ضخیم رنگ قهوه ای : اندازه 15*25 سانتیمتر

پارچه نمدی رنگ حنایی روشن :‌ اندازه 9*9 سانتیمتر

پارچه نمدی قرمز : اندازه 5*8 سانتیمتر

پارچه نمدی رنگ کِرِم : اندازه 9*8 سانتیمتر

پارچه نمدی رنگ سفید : 7*10 سانتیمتر

پارچه نمدی رنگ سبز لجنی : اندازه 5.5*6.5 سانتیمتر

پارچه نمدی رنگ سبز چمنی : 5*6 سانتیمتر

نخهای همرنگ با پارچه ها + نخ مشکی برای دوخت چشمها

نخ گلدوزی یا کوبلن به رنگ قهوه ای روشن و قهوه ای تیره

دو عدد مُهره ی گرد و مشکی برای چشمها

الیاف

سوزن خیاطی، سنجاق ته گرد و قیچی

چسب حرارتی

مراحل ساخت :

مرحله ی اول : از الگو پرینت گرفته و الگو ها را برش میزنیم. الگوی کُنده ی درخت را روی پارچه نمدی ضخیم قهوه ای رنگ قرار داده و طرح تنه درخت را (که به شکل مستطیل است) برش میزنیم. با استفاده از الگوی قسمت بالایی و پایینی تنه درخت (که به شکل دایره ی بزرگ است) دو طرح دایره از پارچه نمدی قهوه ای و پارچه نمدی حنایی روشن برش میزنیم. با استفاده از نخ گلدوزی یا کوبلن قهوه ای تیره روی تنه ی درخت (همانند تصویر پایین) طرح می اندازیم. دقت کنید که دوخت خیلی صاف و دقیق نباشد و قسمتهایی از آن کج و منحنی باشد تا طبیعی جلوه کند.

ساخت عروسک نمدی درخت

مرحله ی دوم : دو لبه ی انتهایی کنده درخت را توسط یک سنجاق ته گرد به هم متصل میکنیم. (یک سانتیمتر از هر طرف باید روی لبه ی دیگر قرار بگیرد).

ساخت جنگل نمدی

مرحله ی سوم : با استفاده از نخ مشکی دو مهره ی گرد و مشکی را بجای چشمها میدوزیم. با همان نخ طرح لبخند را بعنوان دهان تنه درخت میدوزیم. از پارچه نمدی قرمز یک دایره ی کوچک برش میزنیم و این دایره را الگو قرار میدهیم و یک طرح دایره ی دیگر شبیه همین از پارچه نمدی قرمز برش میزنیم، سپس دو دایره را بعنوان گونه های تنه ی درخت با نخ قرمز میدوزیم.

ساخت جاسوزنی نمدی

مرحله ی چهارم : با استفاده از نخ گلدوزی یا کوبلن قهوه ای روشن روی دایره ی حنایی روشن طرح حای دایره (از کوچک به بزرگ) گلدوزی میکنیم. دایره ها باید حدود یک سانتیمتر از هم فاصله داشته باشند، یک سانتیمتر از لبه های پارچه نمدی حنایی روشن فاصله میدهیم و اولین و بزرگترین دایره را میدوزیم، همینطور با حساب یک سانتیمتر فاصله دایره ی دوم و الی آخر… بعد از دوخت طرح ها دایره ی نمدی را روی طرح کنده درخت بوسیله ی سنجاق ته گرد متصل میکنیم و با نخ قهوه ای محل اتصال تنه و دایره به هم را بطور کامل میدوزیم.

دوخت عروسک نمدی با الگو

مرحله ی پنجم : بعد از دوختن دایره ی حنایی به تنه ی درخت حدود سه چهارم داخل آنرا از الیاف پر کرده و سپس دایره ی قهوه ای که قسمت پایینی کنده ی درخت میباشد را توسط سنجاق ته گرد به کنده درخت متصل کرده و با نخ قهوه ای دور تا دور آنرا بجز یک درز 2 سانتیمتری میدوزیم. در نهایت بقیه ی الیاف را از درز 2 سانتیمتری که باقی گذاشته بودیم وارد تنه ی درخت کرده و درز باقیمانده را میدوزیم.

الگوهای نمدی

مرحله ی ششم : یک دایره از پارچه نمدی سبز لجنی برش زده و لبه های آنرا بشکل زیگ زاگ شکل میدهیم. (تا بشکل علف در بیاید). اینکار را با پارچه نمدی سبز چمنی نیز تکرار میکنیم. طرح های چمن را با استفاده از دو کوک ساده روی قسمت بالایی تنه ی درخت میدوزیم.

اسباب بازیهای نمدی

مرحله ی هفتم : حالا نوبت ساخت قارچهای سمی نمدی رسیده است. قارچهای ما سایزهای متفاوتی دارند ولی هر دو به یک روش ساخته میشوند. یک طرح ساقه از پارچه نمدی کِرِم رنگ، یک دایره (طرح کلاهک قارچ) از پارچه نمدی قرمز و یک طرح کلاهک قارچ دیگر از پارچه نمدی سفید برش میزنیم. یک دایره ی کوچک از پارچه نمدی سفید برش زده و از این دایره بعنوان الگو استفاده کرده و چند دایره ی دیگر به همین شکل از پارچه نمدی سفید برش میزنیم. (ما در اینجا برای هر دو قارچ از 8 دایره کوچک از پارچه نمدی سفید استفاده کرده ایم، 3 دایره ی سفید برای قارچ کوچک و 5 دایره برای قارچ بزرگ). دایره ها را روی کلاهک قارچ (دایره نمدی قرمز) با نخ سفید میدوزیم. دایره نمدی سفید و قرمز (قسمت بالایی و پایینی کلاهک قارچ) را روی هم قرار داده و دور تا دور آن بجز یک درز 1 سانتیمتری را میدوزیم. پس از دوختن الیاف را از شکافی که باقی گذاشته ایم داخل کلاهک قارچ کرده سپس درز باقیمانده را میدوزیم.

ساخت قارچ نمدی

مرحله ی هشتم : دو لبه ی کناری ساقه ی قارچ را روی هم قرار داده و با نخ همرنگ دوخت دندانه موشی میزنیم.

الگوی قارچ نمدی

مرحله ی نهم : ساقه را پشت و رو کرده و قسمت پایینی ساقه (سرِ پهنتر ساقه را) همانند تصویر پایین بهم میدوزیم.

قارچ سمی نمدی

مرحله ی دهم : بعد از دوختن پایینِ ساقه، ساقه را به حالت اصلی برگردانده (پشت و رو میکنیم)، درون آنرا از الیاف پر کرده و یک سنجاق ته گرد را در وسط ساقه فرو کرده و به وسیله ی آن ساقه را به کلاهک قارچ سمی متصل میکنیم و با استفاده از نخ کرم رنگ محل اتصال ساقه و کلاهک را بهم دوخته سپس سنجاق ته گرد را خارج میکنیم. (مراحل هفتم و هشتم و نهم را برای ساخت قارچ دیگر تکرار میکنیم).

ساخت گیاهان نمدی

مرحله ی یازدهم : با استفاده از الگوهای علف دو طرح علف بزرگ از پارچه نمدی سبز لجنی و دو طرح علف از پارچه نمدی سبز چمنی برش میزنیم. دو طرح علف را به یک طرف تنه درخت سنجاق میکنیم. (علف کوچکتر باید روی علف بزرگتر باشد). با نخ همرنگ (سبز چمنی) قسمت پایین علفها را به تنه ی درخت میدوزیم. اینکار را برای طرف دیگر تنه ی درخت نیز تکرار میکنیم.

ساخت جنگل نمدی

مرحله ی دوازدهم : با یک لایه ی نازک چسب حرارتی قارچ ها را روی علف های بالای کنده درخت میچسبانیم. اگر چسب حرارتی ندارید میتوانید قارچ ها را با استفاده از دوختن به چمنها متصل کنید.

آموزش عروسک نمدی با الگو

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ معادله زیر را وارد نمایید *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن